Історична довідка
…Прочитайте знову
Тую славу.
Та читайте
Од слова до слова,
Не минайте ані титли,
Ніже тії коми,
Все розберіть … та й спитайте
Тоді себе: що ми?
Чиї сини? Яких батьків?Т.Г.Шевченко
Нікольське– селище міського типу, розташоване на річці Калець на відстані 20 км від індустріального міста Маріуполя.
Цифри та факти:
- площа - 10.3 квадратних кілометрів
- населення ради на 1 січня 2019 року – 8 545 чоловік
- національний склад:
- українці - 63.7 %
- росіяни - 23.6 %
- греки - 10 %
- інші - 2.7 %
Нікольське, як кожне велике чи мале місто з глибин віків має свою неповторність, свій характер, свою душу. Саме усвідомлення історії пояснює, як народився, утворився та міцнів нікольський дух, нікольський характер...
Початок заснування селища припадає на першу половину 19-го століття, коли Задунайські козаки з кошовим отаманом Йосипом Гладким вирішили оселитися на споконвічній Запорізькій землі.
Саме тоді і були засновані три станиці та 15 хуторів, в тому числі хутір Гладкий, названий на честь призначеного в 1832 році наказного отамана Азовського козацького війська. В 1855 році він стає селом Нікольським зі своєю церквою, а з 1875 року – зі своїм однокласним земським училищем.
У березні 1923 року Урядом України була прийнята нова система адміністративно-територіального устрою, згідно з якою село Нікольське стає центром району і сільської ради.
Хутір Гладкий, село Нікольське, не обминула наше селище й доля бути перейменованим в село Володарське за прізвищем учасника революційних подій початку ХХ століття .
З 1962 року село Володарське у зв’язку з укрупненням сільських районів стає центром ще для двох районів – Першотравневого і Новоазовського, а в 1965 році було остаточно розв’язано питання про кордони Володарського району. В цьому ж році село Володарське було віднесено до категорії селищ міського типу.
У 2016 року селищу міського типу Володарське була повернута історична назва – Нікольське.
Народ мій є!
Народ мій завжди буде!
Ніхто не перекреслить мій народ!В.Симоненко
У роки Великої Вітчизняної війни с. Нікольське (Володарське) з жовтня 1941 року по вересень 1943 року було окуповано німецько-фашистськими загарбниками. На фронт пішло 960 односельців, а повернулася лише третина. Наш обов'язок – бути гідними подвигу славних визволителів – наших земляків.
З героїзму та мужності воїнів-визволителів склався безсмертний подвиг
всього українського народу
Нікольське – батьківщина Героя Антона Дмитровича Якименко, який відзначився в боях за Халхін-Гол, де збив сім ворожих літаків. Сімнадцять разів відзначала Батьківщина високими урядовими нагородами сміливого льотчика.
В травні 1969 року в центрі селища споруджений Меморіал Слави, де увічнені герої-визволителі та загиблі на фронтах Другої Світової війни односельці.
З нагоди святкування 40-річчя Перемоги у Великій Вітчизняній війні розпочав свою діяльність та прийняв перших відвідувачів Нікольський краєзнавчий музей. Музей має чотири виставочні зали та налічує майже чотири тисячі експонатів.
Центр селища прикрашає Алея Героїв перед Нікольським краєзнавчим музеєм, де перед нащадками у величі обелісків постають легендарні постаті.
Крізь роки Нікольський краєзнавчий музей несе пам’ять новим поколінням
Я стверджуюсь, я утверждаюсь, бо я живу.
П.Тичина
Переможну естафету від ветеранів прийняли наші сучасники. Їх досягнення та передовий досвід у різних сферах діяльності працюють на посилення авторитету селища, населених пунктів селищної ради, їх традицій, слави.
Танцювальний колектив «Максимум успіху» Нікольської гімназії «Софія»
на святкуванні Дня селища
Нікольський районний Будинок культури
Символом відродження традицій давнини став збудований у 2002 році новий Свято-Нікольський Храм.
Хресний хід біля Свято-Нікольського храму
Свято-Нікольський храм смт Нікольське
У відділеннях з легкої атлетики, дзюдо, вільної боротьби ДЮСШ та на сучасних стадіонах гартується олімпійський резерв країни. Центр селища прикрашає прекрасний сучасний спортивний комплекс зі стадіоном, площадками для гри в баскетбол, міні футбол, пляжний волейбол та великий теніс.
Виконавчий комітет селищної ради, депутатський корпус VIIІ скликання намагаються створити дієздатну раду, як орган, орієнтований на надання послуг територіальній громаді.